Marsz dla Życia i Rodziny oraz Piknik Rodzinny (22.09.2024)
W niedzielne popołudnie odbył się ostrowiecki Marsz dla Życia i Rodziny zakończony Piknikiem Rodzinnym w naszej parafii.
Poniżej fotorelacja z przemarszu ulicami centrum miasta spod figury św. Jana Pawła II przy kolegiacie św. Michała Archanioła do Sanktuarium NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Przemarsz rozpoczęła wspólna modlitwa w Godzinie Miłosierdzia o trwałość wartości religijnych, rodzinnych, szacunku do każdego życia – szczególnie tego najsłabszego, niewinnego, zagrożonego aborcją, aby każde dziecko mogło się bezpiecznie rozwijać pod sercem swojej matki. Wymownym znakiem towarzyszącym tej modlitwie był wieziony wśród uczestników marszu dzwon „Głos Nienarodzonych”. Co pewien czas uderzali w niego kolejni uczestnicy, aby w symboliczny sposób budzić sumienia tych, którzy nie zważają na godność człowieka w najwcześniejszym stadium jego rozwoju przed urodzeniem. Bicie dzwonu „Głos Nienarodzonych” było słyszalne nie tylko na trasie przemarszu, ale także w docelowym miejscu pochodu – na placu przy Sanktuarium NMP Saletyńskiej. Tam na zakończenie Marszu odbył się Piknik Rodzinny, na którym zarówno dzieci jak i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie: dla duszy i dla ciała.
Wśród najmłodszych najbardziej obleganą atrakcją były dmuchane zamki-zjeżdżalnie, pokazy wyposażenia strażackiego i policyjnego oraz przygotowane dla dzieci gry i zabawy: od małych warcabów i dużych szachów, przez wyścigi, rzutki, gry zręcznościowe i puszczanie mydlanych ogromnych baniek po origami oraz malowanie i kolorowanie różnorodnymi technikami. Grill i inne gorące potrawy cieszyły się z kolei większą popularnością wśród dorosłych, dla których Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie przygotowało Białą Niedzielę czyli darmowe porady lekarskie i pielęgniarskie oraz pakiet bezpłatnych badań, z których korzystały nie tylko osoby starsze. Była to jednocześnie akcja profilaktyki prozdrowotnej dorosłych zachęcanych do zdrowego stylu życia.
Część artystyczna obfitowała w rozbudowane i różnorodne pokazy wokalne i taneczne. Wśród uczestników występujących na scenie zgromadzeni mogli podziwiać występy dzieci i młodzieży z Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzonego przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Na scenie zatańczyły przedszkolne „Żabki” oraz uczniowie klas drugich szkoły podstawowej. Piosenkę „Radość najpiękniejszych lat” zaśpiewała Nel Kosno, natomiast chórek „Rozśpiewane Nutki” zaprezentował „Krajkę”. Podczas pikniku sprzedawane były ciasta upieczone przez rodziców, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest głównie na pomoc poszkodowanym w tegorocznej powodzi na południu Polski.
Odbył się również koncert gości zagranicznych – zespołu „Zbrucz” z Ukrainy. Trio artystek pracujących przed wojną u naszego sąsiada w Filharmonii w Tarnopolu wykonało nie tylko utwory w języku ukraińskim, ale również covery polsko- i anglojęzyczne. Pojawił się także – jak przystało na wykształcenie muzyczne ukraińskich artystek – repertuar bardziej poważny: aria z opery „Natalka-Połtawka” autorstwa Mykoły Łysenko oraz piosenki ukraińskiej poezji śpiewanej. Swój występ dla zgromadzonej publiczności zespół „Zbrucz” zakończył polskim szlagierem „Hej, Sokoły”.
W trakcie Pikniku Rodzinnego swoje stoiska prezentowały zarówno instytucje jak i grupy działające przy Sanktuarium NMP Saletyńskiej oraz z terenu miasta. Parafialne i szkolne koło CARITAS oraz młodzież Katolickiego Zespołu Edukacyjnego prowadziły kiermasz ciast i słodyczy. Pani Lidia Mieczyńska zachęcała zebranych do sięgnięcia po poważną literaturę religijną. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi miały okazję zainteresowanym rodzicom przedstawić ofertę edukacyjną prowadzonej przez swoje Zgromadzenie szkoły. Wspólnota Oaza-Domowy Kościół rozpropagowywała materiały związane z działalnością formacyjną przeznaczoną dla młodych małżeństw.
Organizatorem ostrowieckiego Marszu dla Życia i Rodziny oraz Pikniku Rodzinnego były wspólnoty i ruchy katolickie naszego miasta, szczególnie Oaza-Domowy Kościół, Rycerze Kolumba oraz szkolne i parafialne koła CARITAS Polska. W wydarzeniu wzięło udział i było zaangażowanych łącznie blisko tysiąc osób, które swoją postawą wobec rodziny, wiary i Ojczyzny chciało zamanifestować przywiązanie do wzniosłych wartości, Kościoła i troski o każde życie – szczególnie to najsłabsze i bezbronne – od pierwszych chwil jego istnienia.
Fotorelacja oraz YouTube
Zdjęcia z wydarzenia są dostępne na portalu Google Photos
Nagrania wydarzenia (zachęcamy do włączenia najwyższej jakości odtwarzania) dostępne są w serwisie YouTube oraz poniżej: