Rada Parafialna
Trzeci Synod Diecezji Sandomierskiej (2017-2022) przypomina, że w każdej parafii należy powołać Radę parafialną, która ma zajmować się sprawami ekonomicznymi i duszpasterskimi (por. kan. 536, 537 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Przewodniczącym tej rady jest Proboszcz. W wyjątkowych przypadkach Proboszcz może zlecić wikariuszowi przewodniczenie posiedzeniu. Członkowie rady są wybierani przez wiernych i zatwierdzani przez Proboszcza. Winni oni reprezentować poszczególne rejony oraz grupy stanowe i zawodowe parafii. Zadaniem rady jest wspieranie Proboszcza w administrowaniu dobrami parafii oraz służenie pomocą i poradą w duszpasterstwie. Rada parafialna jest gremium doradczym i nie może rościć sobie uprawnień decyzyjnych (por. kanon 536 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Skład osobowy i działanie rady określa Statut Rady Parafialnej.
Rada parafialna swoją działalnością obejmuje przede wszystkim teren parafii. Jest miejscem dialogu duchownych i świeckich, współpracy i współodpowiedzialności za parafię, a także pomocy w wypełnianiu misji Kościoła. Wszystkie kierunki działalności rady mają służyć rozwijaniu życia chrześcijańskiego parafii. Rada powinna nieść bezinteresowną pomoc duchową i materialną tym, którzy takiej pomocy potrzebują. Zadaniem rady jest wspomaganie proboszcza w działalności duszpasterskiej.
Na posiedzenie rady poświęcone szczegółowej tematyce proboszcz może zaprosić, w charakterze rzeczoznawców, osoby nie będące członkami rady. Nie przysługuje im jednak prawo głosowania.
Rada parafialna nie jest organem władzy i nie ma osobowości prawnej (kan. 536 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Szczególnym przedmiotem jej troski powinno być zatem pogłębienie religijnej świadomości parafian, budzenie postawy odpowiedzialności za parafię jako wspólnotę, dbałość o wychowanie chrześcijańskie, rozwijanie inicjatyw apostolskich wśród parafian oraz formułowanie propozycji i wniosków dotyczących doskonalenia pracy duszpasterskiej w parafii. Do zakresu kompetencji rady parafialnej w sprawach finansowych należy opiniowanie przedkładanych przez proboszcza propozycji w tym zakresie. Opinie te są radą potrzebną do przygotowania i podjęcia przez proboszcza decyzji. Sprawy personalnej obsady duchowieństwa parafialnego nie wchodzą w zakres kompetencji rady parafialnej. Obowiązkiem członków rady jest uczestniczenie w jej posiedzeniach i realizacja przyjętych postanowień. W razie niemożności brania udziału w posiedzeniu rady jej członkowie nie mogą przysyłać na spotkanie innych osób w zastępstwie.
Aneks I do dokumentów III Synodu Diecezji Sandomierskiej
Członkowie Rady Parafialnej:
– Ks. Proboszcz
– Księża Wikariusze
– Andrzej Baka
– Mirosława Bury
– Elżbieta Helicka
– Zofia Kowalska
– Włodzimierz Stec